OVERTIME: Quarterfinal results, semifinal match-ups - Tucson News Now

OVERTIME: Quarterfinal results, semifinal match-ups

(Source: Raycom Media) (Source: Raycom Media)
SOUTHERN, AZ (Tucson News Now) -

The high school football playoffs continued with seven teams from southern Arizona battling for a shot at a state title.

In Division 5A, Cienega edged Marana 38-35 and Ironwood Ridge fell to Liberty in the quarterfinals.

Cienega, the No. 1 seed, will face Notre Dame Prep in the semifinals next week. The game will be played at 7 p.m. Friday, Nov. 17 at Mountain View High in Marana.

In Division 4A, Salpointe Catholic cruised into the semifinals with a 49-14 rout of Cactus.

No. 4 Salpointe will face top-seeded Sunrise Mountain at 7 p.m. Friday, Nov. 17. The game will be played at Ironwood High in Glendale.

In Division 3A, Pusch Ridge Christian throttled Northwest Christian 42-6 while Ben Franklin edged Sabino 35-31.

Top-seeded Pusch Ridge will face No. 4 Ben Franklin in a semifinal game at 6:30 p.m. Saturday, Nov. 18. The game will be played at Salpointe Catholic in Tucson.

In Division 2A, Thatcher rolled into the semifinals with a 55-14 rout of St. Johns.

No. 3 Thatcher will face second-seeded  Phoenix Christian at 2 p.m. Saturday, Nov. 18. The game will be played at Fountain Hills High in Fountain Hills.

Division 6A

Semifinals

No. 4 Perry vs. No. 1 Mountain Pointe (at McClintock High, Tempe), 7 p.m. Friday, Nov. 17

No. 7 Red Mountain vs. No. 3 Chandler (at Hamilton High, Chandler), 7 p.m. Friday, Nov. 17

Championship

Semifinal winners (at the University of Arizona, Tucson), 7 p.m. Saturday, Dec. 2 (NFHS Network)

Division 5A

Quarterfinals

Cienega 38, Marana 35

Liberty 42, Ironwood Ridge 28

Semifinals

No. 4 Notre Dame Prep vs. No. 1 Cienega (at Mountain View High, Marana) , 7 p.m. Friday, Nov. 17

No. 3 Liberty vs. No. 2 Centennial (at Deer Valley High, Glendale), 7 p.m. Friday, Nov. 17

Championship

Semifinal winners (at the University of Arizona, Tucson), 3:30 p.m. Saturday, Dec. 2 (NFHS Network)

Division 4A

Quarterfinals

Salpointe Catholic 49, Cactus 14

Semifinals

No. 4 Salpointe Catholic vs. No. 1 Sunrise Mountain (at Ironwood High, Glendale) , 7 p.m. Friday, Nov. 17

No. 3 Higley vs. No. 2 Saguaro (at Chaparral High, Scottsdale), 7 p.m. Friday, Nov. 17

Championship

Semifinal winners (at the University of Arizona, Tucson), noon Saturday, Dec. 2 (NFHS Network)

Division 3A

Quarterfinals

Pusch Ridge Christian 42, Northwest Christian 6

Ben Franklin 35, Sabino 31

Semifinals

No. 4 Ben Franklin vs. No. 1 Pusch Ridge Christian (at Salpointe Catholic, Tucson), 6:30 p.m. Saturday, Nov. 18

No. 3 Casteel vs. No. 2 American Leadership (at Campo Verde High, Gilbert), 6:30 p.m. Saturday, Nov. 18

Championship

Semifinal winners (at Campo Verde High, Gilbert), 6:30 p.m. Saturday, Nov. 25 (NFHS Network)

Division 2A

Quarterfinals

Thatcher 55, St. Johns 14

Semifinals

No. 4 Santa Cruz Valley vs. No. 1 Round Valley (at Fountain Hills High, Fountain Hills), 6:30 p.m. Saturday, Nov. 28 (NFHS Network)

No. 3 Thatcher vs. No. 2 Phoenix Christian (at Fountain Hills High, Fountain Hills), 2 p.m. Saturday, Nov. 28 (NFHS Network)

Championship

Semifinal winners (at Campo Verde High, Gilbert), 1:30 p.m. Saturday, Nov. 25 (NFHS Network)

Division 1A

Championship

Williams 57, Superior Jr./Sr. 14

MOBILE USERS: Download our app on your Apple and Android devices.

Copyright 2017 Tucson News Now. All rights reserved.

Powered by Frankly